طراحي سايت

منظور از خبرنگار چيست؟

«خبرنگار»، فقط يك واژه نيست بلكه يك راه است و شخصيت واقعي او حقوقي است نه حقيقي و «خبرنگاري»، تنها يك شغل شريف و يا سخيف نيست، بلكه شخصيتي است جريان‌ساز كه داراي قدمتي به بلندي عمر آدمي و خاصيتي به بلنداي اعلي‌عليين و يا به پستي اسفل سافلين مي‌باشد كه دوران‌هاي متمادي تلخ و شيرين و زشت و زيباي زندگاني نوع بشر را نگارش كرده و به وديعه گذاشته است.

بسيج رسانه، كلمه‌اي است مركب كه مركب تندرو و قاره‌پيماي تاريخ بشر بوده و هست. از آن هنگامه‌اي كه «ابوالبشر» را بر ممنوعيت از خوردن «درخت ممنوعه» خبر داد و نمروديان را نيز از در هم نورديده ‌شدن بت‌هايشان توسط «ابراهيم» خليل‌الرحمن آگه ساخت، بر تارك گيتي درخشش داشته و دارد. اسم مباركش را منظور نيست، بل رسم مقدسش را كه آگاهي بخشيدن است مقصود همي باشد و عنوان پر خير و بركتش هم همان كلمه‌ي مركبي است كه عبارت است از «خبر» و «نگار».

 آري، هفدهم مردادماه هر سال روز خبرنگار و سالروز شهادت شهيد محمود صارمي رضوان‌الله‌تعالي‌عليه است كه خبرسازان را شاهد بود و هست و نگارش اخبارشان را مأمور بود و نيست، اين روز مهم، مبارك و تاريخي، بهانه‌اي را براي اين قلم به وجود آورد تا نكاتي چند را تقديم بدارد:

 

الف، خبرنگار، يعني همان عزيزي كه در طول هزاره‌ها چندگانه‌ي حيات نوع بشر، نقشي كليدي آفريده و رسالتي تاريخي را عهده‌دار بوده است.

 

ب، از «اولين سفيران جهان هستي» كه امناي وحي هستند و از لاهوت آمدند تا پيامبران اولوالعزم حضرت حق جلت‌عظمته كه از ناسوت مأمور شدند جملگي به نوعي خبرنگار بوده‌اند، و پيش از آنان خداوند «لم‌يلد و لم‌يولد» خبرنگاري است كه خود خالق خبر است و اعزام‌كننده‌ي خبرنگاران بي‌شماري مي‌باشد كه مستندترين دفتر يادداشت خبريش قرآن كريم است و مطمئن‌ترين خبرنگار اعزاميش حضرت محمد‌بن‌عبدا... صلي‌ا...عليه‌وآله‌وسلم است.

 

ج، بنابراين، آنان كه خبرنگار را با چشم رباني به تماشا مي‌نشينند، «عبدالله» را زائر مي‌شوند كه فرموده است، «واشهد ان محمدا عبده و رسوله»، كه پيامبر خاتم صلي‌الله عليه و آله و سلم اول بنده‌ي اوست و آنگاه فرستاده و يا خبرنگار حضرتش مي‌باشد، و اگر با عينك شيطاني بدو زل بزنند او را «ابليسي» مي‌بينند كه با توجه به استعداد منفي و فوق‌العاده‌اش يكي از بزرگترين فتنه‌انگيزان تاريخ نوع بشر است كه تفنگش قلم و فشنگش وسوسه است و تيراندازانش از جن و انس هستند كه زبده‌ترينشان را خناسان افسونگر دل‌هاي مردمان نام نهاده‌اند كه هر قلمي از فهرست كردن جنايت‌هاي بي‌شمارش ناتوان و هر كاغذ از محاسبه‌ي خيانت‌هاي بي حسابش عاجز و شرمنده است.

 

د، ذكر مختصر آنچه كه مورد توجه قرار گرفت، در اين مقال نشايد و ارائه‌ي مصاديق مستند تاريخي آن‌ها نيز در اين مجال نايد. آن به كه به وصف حال پرداخته شود و با بضاعتي مزجات، سخني را در باب خبرنگار و رسالت او در اين الفاظ گنجانده شود كه طريق صواب اين است ولي مشروط به آن كه با نيت ثواب انجام پذيرد. با عنايت به ضيق وقت و سرعت زمان، بهتر آن است كه حوصله‌ي خوانندگان را به سر نياورد و حلاوت نثري سليس و فشرده را با نوشتاري غامض و دراز تلخ‌ نكرد كه به بصيرت نزديك‌تر است و به عقل نيز.

 

ه، «خبرنگار»، فقط يك واژه نيست بلكه يك راه است و شخصيت واقعي او حقوقي است نه حقيقي و «خبرنگاري»، تنها يك شغل شريف و يا سخيف نيست، بلكه شخصيتي است جريان‌ساز كه داراي قدمتي به بلندي عمر آدمي و خاصيتي به بلنداي اعلي‌عليين و يا به پستي اسفل سافلين مي‌باشد كه دوران‌هاي متمادي تلخ و شيرين و زشت و زيباي زندگاني نوع بشر را نگارش كرده و به وديعه گذاشته است.

 

و، «خبرنگار»، به معني درست كلمه، عنصري است كه زبانش مي‌تواند شمشيري باشد كه قداره‌بندان روزگاران و قدرتمندان دوران‌ها را عاصي بگرداند و كجي‌ها و كاستي‌هايشان را بر ملا سازد و اي بسا كه بسياري از آنان را به صراط مستقيم  هم رهنمون باشد و بالعكس و ايضاً قلمش مي‌شود كه تبري ستبر و قدر باشد كه ناپاكي‌هاي گذشته‌ي ساكنين زمين را از حال و هوا، قول و فعل و گفتار و كردار آدم‌هاي حال و آينده، قطع كند و كجي‌ها و كاستي‌هاي هر عصر و هر نسلي را بعد از خودش، به راستي و صافي مبدل كرده و صيقلي نمايد.

 

ز، «مرّكب» سبز و سياه و آبي مركبي كه بر سه انگشت هر يك از دستان «خبرنگاران» سوار بوده و هست، آنچنان مهم، سرنوشت‌ساز و تأثيرگذار بوده است كه تاريخ را داستان‌گونه پرداخته و وقايع آن را به ما و آيندگان منعكس كرده و مورد عنايت خاص صاحب قلم است كه خداوند سبحان به آن سوگند ياد كرده و يكي از يكصدوچهارده سوره‌ي قرآن مجيدش را به آن اختصاص داده است.

 

ح، «خبرنگار»، همو است كه تاريخ را به رشته‌ي تحرير درآورده و به اوراق سپرده است و همو است كه انواع قصه‌هاي قبلي‌ها را به وديعه‌ي كتابخانه‌ها نهاده‌اند و تشنگان سرگذشت پيشينيان را سيراب گردانيده است.

 

ط، در يك كلمه «خبرنگار» نبض طپنده‌ي تاريخ و روح پرسشگر جوامع بشري بوده و هست، و بشريت فعلي به هر چيز و هر كس كه در حال و گذشته كه استناد كند، مطمئناً اثاري است كه توسط يك خبرنگار، روزنامه‌نگار، گزارشگر، مستندساز، عكاس، فيلم‌بردار، فيلم‌نامه‌نويس، كارگردان، مصاحبه‌گر و . و . . .، به يادگار گذاشته شده است و در طول تاريخ كسي را پيدا نخواهيد كرد كه بتواند چنين حقيقت آشكاري را پنهان كند كه نشايد.

 

ي، جمله‌ي انبياء صلوات‌الله عليهم اجمعين كه نوع بشر مرهون آنان است، در واقع پيامبران و خبرنگاران الهي هم بوده‌اند. تمام مصلحان جهان كه بشريت در طول تاريخ مديون آنان بوده و هست، خبرنگارانند، و همچنين هستند سلاطين ستمكار و طواغيت جنايتكار. بلي، شيرين‌ترين تاريخ‌ساز مكتب ما «حسين(ع)» است و بهترين خبرنگار دين ما «زينب(س)» است و مستندترين دفتر مكتوب اسلام ما «عاشورا» است.

 

اي كاش فرصت مي‌بود كه در مناقب خبرنگار و خصال خبرنگاري بيش از اين مي‌نگاشت، دريغا كه فرصت اندك است و مطلب مستند در اين مسير بسيار، لاجرم بايد بگذاشت و بگذشت.

 

در روزگار ما كه هر ثانيه‌اي يك «خبرنگار» در فضاي مجازي سايبر قد علم مي‌كند و عزم را جزم مي‌سازد كه خود را در جرگه‌ي پرافتخار خيل عظيم و غيرقابل شمارش «خبرنگاران» قرار بدهد، مواردي ضروري را قابل يادآوري مي‌داند كه عبارتند از:

 

1- «خبرنگار» تيغي دو لب است كه مي‌تواند جوامع بشري را به صلاح و سداد برساند و يا خداي ناكرده همنوعان خويش را به تباهي بكشاند و به روز سياه بنشاند، زيرا پيامبران، اولياء، صالحان، عارفان، حكيمان، شهيدان، فرماندهان، پادشاهان و همه‌ي فرهيختگان و خواص جهان هستي علاوه بر تخصص اصلي و اوليشان بطور عام «خبرسازان» و «خبرنگاران» نيز بوده‌اند و در حقيقت هر صلاح و فسادي در گذشته، حال و آينده به اينان مربوط بوده، هست و خواهد بود.

 

2- «خبرنگار»، به صورت خاص كه مطمح نظر اين سطور است، در شرايط فعلي جهان هستي كه به «دهكده‌ي جهاني» و «انفجار اطلاعات» نام گرفته است و اطلاع‌رساني ثانيه‌اي و بلكه كمتر از لحظه، انجام مي‌گيرد و مسابقه‌اي بس نفس‌گير و بي‌وقفه ميان خداجويان شرق و غرب و شيطان‌صفتان اقطار عالم برگزار است، نقشش بسي كليدي‌تر و قلمش بسيار سرنوشت‌سازتر و زبانش جداً تأثيرگذارتر شده است.

 

3- با توجه به نقش بسيار مهم و اساسي «خبرنگار» كه بعضاً مسير تاريخ را دگرگون ساخته است و احتمالاً كه بعد از اين نيز چنين كند، متأسفانه و با تأثر بايد گفت كه عده‌اي از حكام و سياستمداران و تصميم‌سازان جمهوي اسلامي ايران بزرگ، تاريخي و متمدن كه بعضاً آهسته، آهسته از «سايت‌بازان»‌ هم مي‌شوند، عنايت لازم را به «خبرنگاران» نكرده‌اند. آيا سزاوار است كه عناصري چنين مؤثر و شغلي چنان خطير و موقعيتي بدين رفعت، مورد غفلت قرار بگيرد!؟. خوب است كه دولتمردان جمهوري اسلامي ايران در گذشته و حال نگاهي اجمالي به اين قشر عظيم بيفكنند تا بدانند كه كساني كه تا بدينسان مهم و اساسي هستند، چگونه با انواع مشكلات مادي و معيشتي دست و پنجه نرم مي‌كنند و گريبان آنان در دست چه گروه‌هايي است و چگونه چاك مي‌گردد!؟.

 

4- امروزه عده‌اي از «خبرنگاران»، ابزار دست‌ برخي از فرصت‌طلبان موقعيت‌هاي اجتماعي واقع شده‌اند كه مترصد سوار شدن بر قاطر چموش قدرت نشسته‌اند. مع‌الاسف و با عرض معذرت بايد گفت و نوشت كه تعدادي از خبرنگاران كه اميدواريم زيادنباشند، مي‌بايست سوژه‌هايي را پردازش كنند كه سردبيران امر مي‌كنند، جريان‌هايي را تطهير نمايند كه مديران مسؤول مي‌پسندند، سطوري را به اوراق بسپارند كه قدرتمندان فرمان مي‌دهند، اخباري را منتشر كنند كه وزيران و وكيلان و از اين قبيل، خوششان مي‌آيد، كساني را تخريب و يا تضعبف كنند كه ممكن است روزي و يا روزگاري رقيب باشند و يا حريف بشوند و از اين گونه . . .، چرا؟، چونكه دخلشان نوزده است و خرجشان بيست.

 

در حالي كه همگان مي‌دانند كه خبرنگاران را مي‌بايست آنچنان تأمين كرد و آسوده خاطر گذاشت تا با اعصابي آرام،  و مطايق «ن والقلم و ما يسطرون» آن بنويسند كه خود مي‌بينند و تصويري را ترسيم كنند كه با چشمان خود به تماشا نشسته‌اند.

 

 پر واضح است كه بسياري از آنان به رغم ميل باطني خود، برابر «ن والقلم و ما يسطرون» نمي‌توانند بنويسند و بنگارند، زيرا كه حداقل نيازهاي معيشتي «خبرنگاران» را تأمين نكرده و حتي بعضاً ابزار كارشان را نيز، (از قبيل : ضبط‌صوت، دوربين، لپ‌تاپ و تلفن‌همراه) تهيه نكرده‌ايم و عجيب اين است كه از آنان انتظار داريم كه انواع توطئه‌هاي مكتوب، مصور و صوتي و مونتاژ خبرنگاران تايم لندن، ليبراسيون پاريس، يو.اس.تودي واشنگتن، رويترز اينتليجنت، آسوشيوتدپرس امريكا، فاكس‌نيوز پنتاگون، هاارتص موساد و سي.ان.ان و بي.بي.سي صهيونيزم بين‌الملل را خنثي كنند كه البته تا حدي چنين مي‌كنند.

 

شغل خبرنگاري:

اولاً، سخت است و زيا‌ن‌آور.

 

ثانياً، صاحبش را به انواع امراض روحي و جسمي مبتلا مي‌سازد.

 

ثالثاً، جزو ده (10) شغل پرخطر جهان است.

 

رابعاً، ميانگين عمر آنان 15 سال كمتر از بقيه‌ي مردم است.

 

خامساً، اكثر قريب به اتفاقشان گرفتار گردن‌درد، دست‌درد، گزگز انگشتان، فراموشي و كم‌بينايي شده و مي‌شوند.

 

سادساً، بسياري از آنان تحت فشارهاي رواني قرار دارند.

 

سابعاً، جمع كثيري از اين قشر مهم، گرفتار مشكلات و اختلافات خانوادگي مي‌شوند.

ثامناً، تقريباً همه‌ي آنان به زخم‌معده، مشكلات ديگر گوارشي، ناراحتي‌هاي عصبي و خستگي‌هاي مفرط مبتلا مي‌گردند.

 

تاسعاً، 92% از خبرنگاران از كمبود درآمد ماهيانه رنج مي‌برند و شرمنده اهل و عيال خويشند.

 

عاشراً، به اعتقاد اين قلم شخصيت خبرنگاري در جامعه‌ي ما ناشناخته و شخص خبرنگار مورد بي‌مهري هستند و حق و حقوق مادي و معنوي آنان ادا نشده است كما اينكه خلبانان كشور نيز....

 

سرانجام، آيا سزاوار است كه فقط به روز 17 مرداد هر سال كه به عنوان «روز خبرنگار» نام گرفته است، بسنده كنيم؟. و در صدد رفع انواع مشكلات خبرنگاران كه پاره‌اي از آن‌ها را برشمرديم، نباشيم.

 

خداي رحمت كند شهيد بزرگوار محمود صارمي عزيز و عظيم‌القدر را كه خبرنگار مستقر ايرنا در مزار شريف افغانستان بود {و روز 17 مرداد 1377، به همراه 8 نفر از كاركنان سركنسولگري ايران در مزار شريف توسط عوامل گروه امريكايي طالبان به شهادت رسيدند.

 

اين شهيدان عبارت بودند از: 1ـ ناصر ريگي سرپرست 2ـ مجيد نوري تباركي مسئول امور مالي 3ـ محمدناصر ناصري كارشناس امور فرهنگي 4ـ كريم حيدريان كارشناس امور كنسولي‌ 5ـ محمدعلي قياسي كارشناس امور كنسولي 6ـ رشيد پاريا و فلاح كارشناس امور كنسولي 7ـ نورالله نوروزي كارشناس امور كنسولي  8ـ حيدرعلي باقري كارمند فني 9ـ محمودصارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي،} كه باعث و باني اين خير بزرگ شد و او را به همراه همراهان به شرف شهادت نائل آمده‌اش و ده‌ها همكار خبرنگار ديگر شهيدش كه با پرواز C-130 به آسمان‌ها پرواز كردند غريق غفران بي‌كران خويش بگرداند.

 

آري، خبرنگاران شهيد و جليل‌القدر و والامقامي چون : شهيد آويني، شهيد صارمي، شهيد عمراني، شهيد نيلي، شهيد قريب و شهيد ... كه «رضوان‌ من‌الله‌ اكبر» روزيشان و «ادخلوها بسلام آمنين» منزلشان باد، حق و حقوق مادي و معنوي خود را از دلبر شيدا و دلرباي هستي دريافت كردند و اينك در جوار رحمت حق آرميده‌اند و اعمال و گفتار ما را با دقت تمام زير نظر دارند كه دعا مي‌كنيم شرمنده‌ي آنان نشويم و موجبات رضايت خاطرشان را رقم بزنيم ان‌شاءالله.

منبع:سايت بسيج نيوز
برچسب: منظور از خبرنگار چيست؟، خبرنگار چيست،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۶ساعت: ۱۰:۳۱:۱۱ توسط:امامي موضوع:

روش هاي دوستي سايت با گوگل

در اين مقاله به بررسي نكاتي پرداخته ايم كه رعايت نمودن آن ها ارتباط دوستانه اي بين وب سايت شما و موتورهاي جستجو گوگل ايجاد خواهد نمود.

ارائه اطلاعات مرتبط با جستجوهاي بازديد كنندگان

 مهم ترين كاري كه بايد انجام دهيد، ارائه مطالب با كيفيت بالا در صفحات خود (به ويژه صفحه اصلي سايت) است. اگر در صفحات شما اطلاعات مفيدي قرار داشته باشد، قطعا بازديد كنندگان زيادي را جذب خواهند كرد و وب سايت هاي زيادي براي دريافت بك لينك به سمت وب سايت شما خواهند آمد. در هنگام طراحي صفحات سايت، سعي كنيد از مطالبي استفاده نماييد كه موضوع شما را به خوبي توصيف كنند. درباره كلماتي كه احتمال مي دهيد كاربران بيشتري آن را جستجو مي كنند فكر كرده و آن ها را در محتوا خود قرار دهيد (google trends يكي از ابزار هاي مفيد در اين زمينه است).

دريافت لينك از سايت هاي ديگر

لينك ها به خزنده ها كمك مي كنند تا سريع تر سايت شما را پيدا كنند و مي توانند در رتبه بندي سايت شما تاثير مثبت داشته باشند. گوگل يك لينك از صفحه A به صفحه B را به عنوان يك راي توسط صفحه A براي صفحه B تفسير مي كند. راي دادن با استفاده از صفحاتي كه خودشان مهم هستند سبب افزايش اهميت صفحه اي كه به آن لينك داده ايد خواهد شد. توجه داشته باشيد با توجه به آپديت هاي جديد، الگوريتم هاي گوگل به راحتي مي توانند لينك هاي طبيعي را از لينك هاي غير طبيعي تشخيص دهند و اگر سعي كنيد از لينك هاي غير طبيعي استفاده كنيد، اين امر سبب كاهش رتبه شما و گاهي پنالتي شدن وب سايت شما مي گردد.

در دسترس بودن وب سايت

با ايجاد يك ساختار استاتيك از لينك هاي مرتبط سعي كنيد دسترسي به سايت خود را آسان كنيد. هر صفحه بايد حداقل توسط يك لينك استاتيك در دسترس باشد. براي بررسي سايت خود از يك مرورگر متن مانند Lynx استفاده كنيد. اكثر خزنده هاي گوگل سايت شما را مانند Lynx مي بينند. 

از چه چيز هايي اجتناب كنيم؟

سعي كنيد از روش هاي نادرست و قديمي سئو استفاده نكنيد. از قرار دادن كلمات كليدي و لينك هاي بسيار زياد در صفحات وب سايت خود اجتناب كنيد. از تكينك ها و روش هايي كه براي فريب دادن موتور هاي جستجو كاربرد دارند، استفاده نكنيد. براي نمايش نام ها، محتويات و لينك هاي مهم، از تصاوير استفاده نكنيد. خزنده هاي گوگل نمي توانند متن هاي موجود در تصاوير را تشخيص دهند به همين جهت سعي نماييد از ويژگي ALT استفاده كنيد. كپي هاي مختلف از يك صفحه سايت در صفحات اينترنتي ايجاد نكنيد.

منبع: طراحي سايت نوپرداز

دوستي سايت با گوگل 


برچسب: روش هاي دوستي سايت با گوگل،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۵:۴۲:۳۴ توسط:امامي موضوع:

ضرورت تبديل توليدات علمي به محصول پزشكي چيست؟

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، حسين وطن پور روز يكشنبه در همايش سراسري معاونان تحقيقات و فناوري دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور افزود:

بر اساس چشم انداز توسعه بيست ساله كشور، در سال 1404 بايد 200 ميليارد دلار صادرات و تنها 600 ميليون دلار واردات دارو داشته باشيم، همچنين با توجه به فهرست تحريمي كه آمريكا عليه ايران منتشر كرده است، اهميت پرداختن به اين موضوع بيش از پيش نمايان مي شود؛ موضوع سلامت هم در مباحث اقتصادي از جايگاه ويژه اي برخوردار است و هم در دنيا حرف اول را مي زند.

وي به نقش شركت هاي دانش بنيان در اين زمينه اشاره كرد و گفت: در زمينه دانش بنيان شدن شركت ها مشكل داشتيم اما با مذاكراتي كه با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري صورت گرفت، مشكلات تا حدودي رفع شد و تاكنون مشكل 10 شركت براي دانش بنيان شدن برطرف شده است.

وطن پور افزود: 435 نفر از ميان تمام اعضاي هيات علمي در شركت هاي دانش بنيان مشغول فعاليت هستند؛ اين درحالي است كه پنج هزار و 100 فارغ التحصيل دكتري داريم؛ از اين رو درصدد تغيير برخي شاخص ها هستيم، تعداد شركت دانش بنيان نبايد ملاك باشد بلكه تعداد توليدات دانش بنيان بايد مورد توجه قرار گيرد، همچنين در اين زمينه نظارت و پيگيري حلقه مفقوده اي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي با اشاره به توسعه پارك هاي علم و فناوري در ايران، ادامه داد: اقدامات لازم براي ايجاد يك پارك علم و فناوري در دانشگاه علوم پزشكي ايران به پايان رسيده كه اميدواريم امسال پذيرش داشته باشد، همچنين مجتمع هاي علمي و فناوري متعددي راه اندازي شده اند كه صندوق معاونت علمي و فناوري در اين زمينه سرمايه گذاري مي كند.

رييس دفتر فناوري سلامت معاونت تحقيقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اهميت تجاري كردن محصولات گفت: كميته تجاري سازي محصولات را ايجاد كرده ايم؛ به اين طريق فناوران با سرمايه گذاران به طور مستقيم روبه رو شده و مي توانند براي تجاري كردن محصولات خود مذاكره كنند.

وي با تاكيد بر بازنگري نقشه راه فناوري افزود: سال گذشته 100 ميليارد تومان به عنوان بودجه به دفتر توسعه فناوري سلامت وزارت بهداشت، اختصاص يافت كه براي فناوري اعتبار مناسبي نيست؛ با اين حال سعي كرديم كه همين ميزان را به خوبي مديريت كنيم، همچنين توانمندي دانشگاه ها را بر اساس فرصت ها شناسايي و قطب بندي كرديم و تلاش شد در خصوص فناوري برند داشته باشيم.

وطن پور ادامه داد: در طول سنوات گذشته تا سال 1394 حدود هزار ميليارد تومان از شركت هاي دانش بنيان محصول خريداري كرديم و تا پايان سال جاري اين مقدار بايد به 2 هزار ميليارد تومان برسد كه تاكنون 19 ميليارد تومان محصول از اين شركت ها خريداري شده است.

وي به سرمايه گذاري صندوق نوآوري و شكوفايي معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در اين زمينه اشاره كرد و گفت: در سال 1392 سرمايه گذاري اين صندوق 4.5 ميليارد تومان بود كه اكنون به 15 ميليارد تومان افزايش يافته است.

وطن پور با بيان اينكه درخصوص توليد پروتزهاي عصبي نيز پيشرفت هاي خوبي داشته ايم، افزود: با اين حال برخي از محصولات پزشكي در حوزه ليزر قاچاق است كه تلاش مي كنيم اين ميزان را كاهش دهيم.

وي با اشاره به اهميت اشتغال فارغ التحصيلان رشته هاي علوم پزشكي نيز گفت: مصوب شده است كه 15 درصد فارغ التحصيلان رشته هاي علوم پزشكي در شركت هاي دانش بنيان جذب شوند.

همايش سراسري معاونان تحقيقات و فناوري دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور امروز يكشنبه با حضور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت و جمعي ديگر از مسئولان، در دانشگاه علوم پزشكي ايران برگزار شد.

منبع: استخدام نيوز
برچسب: ضرورت تبديل توليدات علمي به محصول پزشكي چيست؟،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۷:۳۲:۱۵ توسط:امامي موضوع:

ايجاد كسب و كار اينترنتي

خوب ما علاوه بر اينكه بايد به بازار برويم و تحقيقات لازم را انجام بدهيم در تحقيقات خودمان بايد از روشهاي ديگري هم براي شروع كسب و كار اينترنتي استفاده كنيم. اگر بدانيم كه مردم چقدر هر كلمه اي را در اينترنت جستجو مي كنند خيلي خوب مي شود. فرض كنيد يك فروشگاه اسباب بازي مي خواهيم راه اندازي كنيم. چقدر خوب مي شود اگر مي دانستيم كه عبارت اسباب بازي را مردم چندبار در طول يك ماه جستجو مي كنند. براي شما خبر خوبي دارم! خوشبختانه با استفاده از يك ابزار كاملا رايگان و حرفه اي مي توانيد به راحتي پي ببريد كه هر ماه هر عبارتي در گوگل چقدر جستجو ميشود. مي توانيد دقيقا با استفاده از ابزار Keyword Planner متوجه بشويد كه هر عبارت در google چقدر سرچ ميشود.

كسب و كار اينترنتي اصولي

Keyword Planner چيست؟

يك ابزار كه توسط گوگل راه اندازي شده و رايگان هست و براي تبليغاتي كليكي گوگل استفاده مي شود. كافيه يك اكانت جيميل داشته باشيد تا بتوانيد از اين سرويس استفاده كنيد و از اين ابزار فوق العاده به راحتي استفاده كنيد. يك مشكلي در استفاده از اين ابزار آنلاين هست ، شما نمي توانيد از اين سرويس با آي پي ايران استفاده كنيد و فقط از اين سرويس آي پي غير از ايران مي تواند استفاده كنند.

Keyword Planner براي بهينه سازي سايت

تقريبا مي شود گفت براي بهينه سازي يك سايت تمام سئو كاران از Keyword Planner قبل از هركاري استفاده مي كنند. پس شما هم براي اينكه در اينترنت بازار هدف خودتان را بسنجيد بايد با اين ابزار آشنا باشيد كه ببينيد اندازه اش چقدر هست و قبل از راه اندازي كسب و كار اينترنتي حتما با اين ابزار كار كنيد تا با آگاهي وارد بازاري كه مي خواهيد وارد شويد. با اين روش علاوه بر اينكه اندازه در اينترنت بازار را مي سنجيد ، به خوبي متوجه مي شويد كه براي بهينه سازي سايت و اينكه تا سايتتان به صفحه اول گوگل هدايت شود ، دقيقا بايد روي چه عباراتي كار كنيد. مثلا ما يك شركت طراحي سايت هستيم و تصور مي كنيم كه بيشترين جستجو را عبارت طراحي وب سايت دارد ، در صورتي كه توسط مردم عبارت طراحي سايت بيشتر جستجو مي شود. شايد بيشترين جستجو مربوط به عبارت شبيه به عبارت شما باشد اما شما تصور كنيد عبارت شما بيشتر جستجو ميشود.

ويژگي هاي فردي ما در موفقيت كسب و كار اينترنتي

ويژگي هاي فردي ما يكي از مهم ترين عوامل در شكست يا پيروزي يك كسب و كار اينترنتي مي باشد. به نظر من چيزي كه از مهارت و تخصص در زمينه كسب و كار اينترنتي بسيار مهم تر است ويژگي هاي فردي ما مي باشد. ميدانم خيلي از شما دوستاي خوبم كه در حال مطالعه اين مقاله هستيد ، مي خواهيد يك كسب و كار اينترنتي راه اندازي كنيد و شايد چندين ماه و يا حتي شايد چندين سال باشد كه در اين فكر هستيد تا از مشكلات مالي خودتان رهايي پيدا كنيد. اگر به فكر راه اندازي كسب و كار اينترنتي تا چندين ماه پيش بوديد ، با راه اندازي سايت خودتان امروز صاحب يك كسب و كار اينترنتي با چندين ماه سابقه بوديد و سايتتان هم يك سري عضو داشت و يك سري هم از شما خريد كرده بودند. قبول دارم براي راه اندازي يك كسب و كار آنلاين بايد سرمايه خودتان را در اين راه هزينه كنيد و براي شما ريسك دارد كه آيا به درآمد برسيد يا نرسيد. بايد ريسك كنيد اگر مي خواهيد وارد اينكار شويد. هم احتمال شكست وجود دارد و هم احتمال پيروزي وجود دارد. اما جريمه اشتباه شدن در اينترنت بسيار كمتر از دنياي واقعاي مي باشد و اين نكته بسيار مهمي است و به سرمايه خيلي كمتري نياز دارد.

بررسي پيروزي در كسب و كار اينترنتي

اگر پيروز شويد كه عالي مي شود. يك زندگي با امكاناتي كه هميشه آرزو داشتيد و يك درآمد عالي داريد و در اختيار خواهيد داشت. ديگر مجبور نيستيد براي يك مرخصي گرفتن هزارو يك دليل بياوريد تا كارفرمايتان به شما مرخصي بدهد و براي ديگران كار كنيد. از ماهي چندصد هزار تومان تا ماهي چند ميليارد هم مي تواند باشد. ميزان پيروزي ما مي تواند متفاوت باشد. اندازه پيروزي ما بستگي به نحوه عملكرد ما دارد. متاسفانه اكثر افراد تصور مي كنند داشتن يك سايت كه محصولاتي قرار بدهيم و بفروشيم يعني كسب و كار اينترنتي. تنها بخشي از يك كسب و كار اينترنتي داشتن سايت مي باشد. زمان راه اندازي سايت قبل از داشتن سايت ، و بايد كارهاي خيلي مهمي بعد از راه اندازي سايت انجام شود. ميزان پيروزي ما افزايش پيدا مي كند اگر اين كارها به درستي انجام شود. اكثر سايتها در اينترنت ادعا مي كنند كه در خانه روزي ۱ ساعت با اينترنت كار كنيد و ماهي x تومان درآمد بدون هيچ سرمايه كسب كنيد. فريب اين افراد را نخوريد. يك سري از افراد هم كسب و كار اينترنتي را داشتن يك سايت مي دانند و كمي بيشتر مي دانند و آموزش دادن راه اندازي يك سايت را در آموزشهاي خودشان كسب و كار اينترنتي مي دانند. من در زمينه راه اندازي كسب و كار اينترنتي يك آموزش خيلي حرفه اي طراحي كردم كه بايد به شما دوستاي خوبم بگم اين آموزش مي تواند از ضررهاي چندين ميليوني شما را در امان نگه دارد و فوق العاده هستش و به شدت ميزان پيروزي شما را افزايش دهد.

بررسي شكست در كسب و كار اينترنتي

ما فرض مي كنيم كه پس از راه اندازي يك كسب و كار اينترنتي متاسفانه در آن شكست خورديم. چه اتفاقي مي افتد؟ نگران ، افسرده ، افسوس! خيلي پشيمانم. اي كاش در اين راه پولم را هزينه نميكردم. افراد ضعيف دقيقا اين ديدگاه را دارند. اما از ديدگاه افراد موفق يكبار قضيه را نگاه كنيم. ما شكست خورديم حالا پيش خودمان مي گوييم كه در كجاها در طي اين مسير اشتباه كردم؟ چه چيزهايي در حقيقت اتفاق افتاد و چه تصوراتي داشتم؟ در اينجا ما مسير راه اندازي كسب و كار اينترنتي را يكبار تجربه كرديم. اين يعني يك امتياز بزرگ! تجربه داشتن يك كسب و كار اينترنتي امتياز بزرگ ما مي شود و در طي اين مسير با مشكلات احتمالي كه امكان دارد پيش بيايد آگاهي كامل داريم. يعني اگر بار ديگر به عقب برگرديم ديگر مي دانيم چه كارهايي را انجام ندهيم و چه كارهايي را انجام دهيم. چه كارهايي نادرست و چه كارهايي درست هستند. حالا كه ما با يك همچين امتياز بزرگي روبرو هستيم اگر از اين كار دست بكشيم آيا حيف نيست. آيا حيف نيست چندين ماه هزينه كرديم و وقت گذاشتيم تا يك امتياز بزرگ را بدست بياوريم حالا به همين راحتي رها كنيم؟؟ اينبار با اين تفاوت كه ديگر يك فرد با تجربه شده ايم دوباره شروع مي كنيم و يك فرد آگاه در اين زمينه هستيم و ديگر اشتباهات گذشته را تكرار نمي كنيم و اينبار موفق مي شويم.

صحبت پاياني

هر روز در ايران كسب و كارهاي اينترنتي زيادي راه اندازي مي شود اما چون هيچ آگاهي نسبت به كسب و كار اينترنتي ندارند تعداد كمي از آنها به موفقيت مي رسند و اگر شكست مي خورند ديگر كار را ادامه نمي دهند. من بارها در طي اين ۸ سال شكست خوردم. بارها با سرزنش اطرافيانم روبرو شدم كه دنبال يك كار كارمندي باشم و اينكار را رها كنم. اما كسب و كارهاي اينترنتي مختلفي داشتم و هيچ وقت عقب نشيني نكردم و گاهي به موفقيتهاي مالي خيلي خوبي ميرسيدم و گاهي شكست ميخوردم.الان هم درآمد عالي از اينترنت دارم كه در حال نوشتن اين مقاله هستم. كليد كار شما اين هستش كه حتي اگر قرار باشد شكست بخوريد شروع كنيد. به شرط آنكه عقب نشيني نكنيد و روحيه شما قوي باشد.

نبع: سايت mellatwp
برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۴:۱۳:۲۴ توسط:امامي موضوع:

تاثير گرافيك در سئو سايت چيست؟

كاربران وب بيشتر جذب اطلاعات بصري مي‌شوند. به همين دليل صاحبان سايت‌ ها تمايل دارند سايتي با گرافيك بالا داشته باشند

منوها و راهبري سايت: منوي سايت را در بالاي صفحه قرار دهيد زيرا كاربران براي دسترسي به صفحات اصلي، به آن نياز دارند. اگر تعداد لينك‌ها كم بود از منوي افقي استفاده نماييد در غير اين صورت مي‌توان از منوي عمودي استفاده نمود. زير منوها را به صورت فلش پياده سازي نكنيد تا موتورهاي جستجو بتوانند آن را پيدا كنند. از زير منوهاي سه سطحي خودداري كنيد

انتخاب رنگ در طراحي سايت: همان طور كه اطلاعات زياد، اطلاعات را مي‌كشد در مورد رنگ‌ها نيز اين نكته صدق مي‌كند. براي همين سه تا چهار رنگ اصلي را براي سايت خود انتخاب نماييد. از يك رنگ متمايز براي لينك‌ها و تگ‌هاي اول تا ششم استفاده نماييد

فونت و گرافيك سايت: نبايد سئو سايت را دچار مشكل كنيد در حالي كه ۹۰ درصد از كاربران به آن توجه نمي‌كنند. اگر از فونت خاص و يا يك افكت خاص استفاده مي‌كنيد مطمئن شويد كه روي سئوي سايت و استراتژي لينك‌هاي داخلي شما تأثير نمي‌گذارد. هميشه منوي اچ.تي.ام.ال را جايگزين منوي فلش نماييد زيرا نه تنها به سئوي سايت كمك مي‌كند بلكه تعداد صفحات ايندكس شده را افزايش مي‌دهد. به جاي استفاده از پس زمينه هاي گرادينت و عكس بهتر است از چند دكمه زيبا و محتواي خيلي خوب استفاده نماييد. هيچ گاه بازديدكنندگان سايت را با تصاوير بيش از حد سردرگم نكنيد. براي تصاوير خود حتماً از تگ آلت استفاده كنيد تا با استفاده از آن تصاوير را براي موتورهاي جستجو بهينه نماييد.

منبع: طراحي سايت فنجون


برچسب: تاثير گرافيك در سئو سايت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۲۶:۴۶ توسط:امامي موضوع:

تاثير گرافيك سايت در سئو چيست

كاربران وب بيشتر جذب اطلاعات بصري مي‌شوندبه همين دليل صاحبان سايت‌ ها تمايل دارند سايتي با گرافيك بالا داشته باشند

منوها و راهبري سايتمنوي سايت را در بالاي صفحه قرار دهيد زيرا كاربران براي دسترسي به صفحات اصلي، به آن نياز دارنداگر تعداد لينك‌ها كم بود از منوي افقي استفاده نماييد در غير اين صورت مي‌توان از منوي عمودي استفاده نمودزير منوها را به صورت فلش پياده سازي نكنيد تا موتورهاي جستجو بتوانند آن را پيدا كننداز زير منوهاي سه سطحي خودداري كنيد

انتخاب رنگ در طراحي سايتهمان طور كه اطلاعات زياد، اطلاعات را مي‌كشد در مورد رنگ‌ها نيز اين نكته صدق مي‌كندبراي همين سه تا چهار رنگ اصلي را براي سايت خود انتخاب نماييداز يك رنگ متمايز براي لينك‌ها و تگ‌هاي اول تا ششم استفاده نماييد

فونت و گرافيك سايتنبايد سئو سايت را دچار مشكل كنيد در حالي كه ۹۰ درصد از كاربران به آن توجه نمي‌كننداگر از فونت خاص و يا يك افكت خاص استفاده مي‌كنيد مطمئن شويد كه روي سئوي سايت و استراتژي لينك‌هاي داخلي شما تأثير نمي‌گذاردهميشه منوي اچ.تي.ام.ال را جايگزين منوي فلش نماييد زيرا نه تنها به سئوي سايت كمك مي‌كند بلكه تعداد صفحات ايندكس شده را افزايش مي‌دهدبه جاي استفاده از پس زمينه هاي گرادينت و عكس بهتر است از چند دكمه زيبا و محتواي خيلي خوب استفاده نماييدهيچ گاه بازديدكنندگان سايت را با تصاوير بيش از حد سردرگم نكنيدبراي تصاوير خود حتماً از تگ آلت استفاده كنيد تا با استفاده از آن تصاوير را براي موتورهاي جستجو بهينه نماييد.

منبع: طراحي سايت فنجون


برچسب: تاثير گرافيك سايت در سئو،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۱۶:۳۵ توسط:امامي موضوع:

نكات طراحي وب سايت

چكيده : 

كارهايي كه در طراحي سايت بايد از آن خودداري كنيم


شرح :

 • استفاده از تصاوير گرافيكي با حجم زياد
 • استفاده از تصاوير گرافيكي با حجم فوق العاده كم و تعداد بالا
 • استفده از تعداد زيادي فايلهاي فلش انيميشن
 • برچسبهاي چشمك زن و مانند آن
 • نشانه ها و لينكهايي در سايت كه به آنچه وجود ندارد و در حال ساخت است اشاره مي كند.
 • انتخاب رنگ نا مناسب
 • اشكالات املايي و دستوري
 • متنهاي خيلي كوتاه
 • متنهاي خيلي بلند
 • صداهايي كه به طور اتوماتيك در هنگام ورود بازديدكننده به صورت خودكار اجرا مي شوند
 • لينكهاي شكسته (لينكهايي كه به هيچ صفحه عكس يا فايلي ختم نمي شوند. )
 • فضاهاي خالي خيلي زياد بين قسمتهاي مختلف
 • فضاهاي خالي خيلي كوچك بين قسمتهاي مختلف
 • استفاده از اختصارات بي مورد در جمله مثلاً u براي you.
 • فريمهايي كه به طور افقي يك تكه از صفحه را اشغال مي كنند.
 • يك صفحه طولاني بدون پاراگرافهاي لازم
 • تعداد زيادي banner هاي تبليغاتي
 • سرعت پايين هاست يا (ميزبان وب شما ) يا صفحه طولاني و حجيم
منبع: سايت بهپردازان
برچسب: نكات طراحي وب سايت،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ دى ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۵۵:۳۶ توسط:امامي موضوع:

ابزار سئو سايت

نوپرداز سئو ابزاري مدرن و حرفه اي براي آناليز و بهبود رتبه سئو سايت شما

معرفي خدمات نوپرداز سئو

شركت نوپرداز با ارائه ابزار آناليز نوپرداز سئو اين امكان را فرآهم آورده است تا كاربران، مديران و ب سايت ها و تمامي وب مسترها بتوانند به آساني و به صورت رايگان از ابزارهاي پيشرفته شركت نوپرداز براي آناليز وب سايت مد نظر خود بهره مند گردند.

بررسي موقعيت كلمات كليدي

با استفاده از ابزار نوپرداز سئو به بررسي موقعيت كلمات كليدي وب سايت مد نظرتان در موتور هاي جستجو از جمله گوگل, بينگ و ياهو بپردازيد.

تجزيه و تحليل رقبا

تجزيه و تحليل رقباي نزديك وب سايت شما در موتور هاي جستجو و همچنين ارزيابي برترين رقبا در كلمه كليدي خاص يكي از امكانات نوپرداز سئو مي باشد.

رتبه الكسا و MOZ

با استفاده از ابزار نوپرداز مي توانيد اطلاعات الكسا و موز وب سايت مد نظر خود را در مدت زمان كوتاهي به دست آوريد.

بررسي صفحه و جايگاه

با استفاده از اين ابزار مي توانيد وضعيت جايگاه وب سايت خود را در موتور جستجو گوگل بررسي كنيد و اطلاعات خود را به صورت نموداري پس از هر بار مراجعه مشاهده نماييد.

منبع: ابزار سئو نوپرداز

برچسب: ابزار سئو سايت، ابزار سئو،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۵۲:۰۹ توسط:امامي موضوع:

برري مزاياي طراحي سايت املاك

طراحي سايت املاك ضرورتي براي فعاليت در بازار امروز براي مشاورين املاك است.

طراحي سايت املاك

طراحي سايت املاك

امروزه مردم بيش از پيش به فضاي اينترنت جذب مي شوند.

مردم بسياري از كارهاي خود را براي سهولت در فضاي مجازي انجام مي دهند.

دليل استفاده روز افزون از اينترنت ميتواند موارد بسياري باشد.

اين دلايل را مي توان در موارد زير عنوان كرد.

اول  اينكه:

مردم براي خريد و انتخاب نياز به خارج شدن از منزل نمي باشند.

جستجوي املاك

جستجوي املاك

اين مسئله مي تواند در زمان و مخارج جابجايي صرفه جويي ايجاد كند.

همچنين از آلوده كردن هوا و ايجاد ترافيك جلوگيري كند.

دوم اينكه:

در زماني كوتاه تر مي توانند اطلاعات بيشتر و تخصصي تري نسبت به خريد وسايل يا خدماتي كه نياز دارند

به دست آورند.

همين دو دليل به تنهايي مي تواند دلايل محكمي براي رجوع مردم به فضاي آنلاين باشند.

امروزه كمتر كسب و كاري را مي توان در نظر گرفت كه نگاهي به خريداران آنلاين نداشته باشند.

در اين رهگذر خريد و فروش املاك و مستقلات نيز از اين قائده مستثني نمي باشد.

بنگاه هاي خريد و فروش املاك و مستقلات نيز بايد بتوانند در مسير كسب درآمد از اين فضا استفاده كنند.

طراحي سايت املاك مي تواند اين بستر را براي مشاورين و متصديان بنگاه هاي املاك فراهم آورد.

 راه اندازي سايت مشاورين املاك علاوه بر در نظر گرفتن مشتريان اينترنتي مزاياي ديگري نيز با خود به

همراه دارد.

اين مزايا را مي توان در چند عبارت نام برد.

متصديان املاك با راه اندازي وب سايت مسكن چه مزايايي به دست مي آورند؟

اول: جستجوي پيشرفته ملك

يك مشاور املاك براي پيدا كردن يك فايل نياز به ورق زدن فايلهاي خود بوده كه سبب از بين رفتن وقت

شده و مشتري را خسته مي كند.

جستجوي پيشرفته ملك

جستجوي پيشرفته ملك

داشتن يك وب سايت و سيستم جستجوي هوشمند مي تواند او را در اين كار كمك كند.

اين جستجو مي تواند بر اساس نوع ملك يا وضعيت ملك باشد.

دوم: نقشه سايت

بازديد محل و آشنايي با حدود ملك  يكي ديگر از نيازهاي مشاورين و مشتريان آنها مي باشد.

به خصوص كه ديدن محل ملك نياز به رفت و آمد و صرف وقت مي باشد.

اين مورد نيز با طراحي سايت املاك و قسمت جستجوي پيشرفته ملك مرتفع گرديده است.

نقشه سايت موجود در طراحي سايت املاك مي تواند كمك بسيار خوبي براي پيدا كردن ملك مورد نظر

باشد.

 

نقشه سايت

نقشه سايت

به خصوص اينكه با وارد كردن مختصات طول و عرض جغرافيايي محل دقيق ملك را مي توان مشخص كرد.

سوم:گرفتن فايل

گرفتن فايل از مشتري مستلزم آمدن مشتري به دفتر املاك است.

در اين شيوه و با راه اندازي سايت املاك اين امكان براي مشتريان وجود دارد كه ملك خود را براي فروش يا

اجاره از درون خانه خود به دفتر املاك بسپارند.

اين كار هم براي دفتر املاك و هم براي مشتريان رضايت بخش است.

همچنين متقاضيان خريد يا اجاره ملك نيز مي توانند از درون منزل يا محل كار خود براي انتخاب ملك مورد

نظر خود اقدام كنند.

 

نمايش به كاربران اينترنت

فرض كنيد كه يك نفر به دلايل مختلف به شهري كه شما دفتر املاك داريد مهاجرت كند.

 

نمايش به كاربران اينترنت

نمايش به كاربران اينترنت

بهتر نيست زماني كه در منزل خود به دنبال محل و خانه اي مناسب مي گردد با سايت شما مواجه شود.

مسلم بدانيد كه مهاجرتهايي كه به دلايل مختلف صورت مي گيرد مي تواند محلي براي كسب درآمد شما 

باشد.

اين مهاجرت ها ممكن است به دليل انتقالي يا فرار از بدي آب و هوا يا هر دليل ديگري باشد.

وقتي شما بتوانيد در فضاي اينترنت فعاليت داشته باشيد مي توانيد اين افراد را به آهنرباي خود جذب كنيد.

اين سه مورد گفته شده تنها گوشه اي از مزاياي داشتن سايت مشاورين املاك مي باشد. 

سيستم سازي ، صرفه جويي در وقت ، ايجاد رضايت در مشتري و حرفه اي بودن از ديگر مزاياي طراحي سايت املاك حرفه اي مي باشد.

منبع: سئو پارسه
برچسب: مزاياي طراحي سايت املاك، طراحي سايت املاك،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۱۵:۲۴ توسط:امامي موضوع:

مزايا و معايب خريد از فروشگاه هاي اينترنتي در ايران

حدود 21 سال از زماني كه اينترنت به صورت عمومي در ايران به كار گرفته شد، مي‌گذرد. در اين مدتي كه پاي اينترنت به كشورمان باز شده روز‌به‌روز مردم به امكانات اين شبكه مجازي بيشتر پي برده و از آن براي آسان‌تر‌شدن زندگي خود بهره مي‌گيرند و برخلاف دهه 70 كه خيلي‌ها تنها به خاطر چت‌كردن در كلاس‌هاي آموزشي آشنايي با اينترنت و كامپيوتر ثبت‌نام مي‌كردند و يكي از اجناس پر فروش كيوسك‌هاي روزنامه‌فروشي در آن دوران كتاب‌هاي آموزشي چت ياهو مسنجر بود، اين روزها ديگر خيلي‌ها به دنياي مجازي به چشم فرصتي براي كارآفريني و كسب درآمد نگاه مي‌كنند، شايد يكي از دلايلي كه اين روزها تعداد فروشگاه‌هاي اينترنتي در حال افزايش است، همين ماجرا باشد.

در اين گزارش قصد داريم مشكلات مردم و صاحبان اين فروشگاه‌هاي مجازي را بررسي كرده و از پيشينه، مزايا، معايب فروشگاه‌هاي اينترنتي و نكاتي كه خريداران اين فروشگاه‌هاي مجازي بايد در نظر بگيرند تا كلاه سرشان نرود، بنويسيم.
اواخر سال 1370 بود كه ايران به وسيله اولين خط ويژه اينترنتي به دانشگاه وين وصل شد و در منطقه به عنوان دومين كشوري كه با شبكه جهاني اينترنت در ارتباط است، شناخته شد، اما چند سال طول كشيد تا قابليت‌هاي دنياي مجازي براي مردم جا افتاد.
حميد محمودزاده، كارشناس ارشد نرم‌افزار و مديرعامل شركت آرميتيس درباره پيشينه فروشگاه‌هاي اينترنتي در كشورمان مي‌گويد: «اوايل سال80 بود كه خريد و فروش اينترنتي در ايران شروع شد، اما آن زمان مانند اين روزها جدي نبود، چرا كه بسترهاي لازم براي اين كار مناسب نبود.»
به گفته اين كارشناس، در سال 85 بانك‌ها براي تجارت الكترونيك اولين قدم‌هاي خود را برداشتند. او ادامه مي‌دهد: «هرچند كه اين روزها آمارها بيانگر اين است كه از هر صد ايراني حدود 22 نفر از اينترنت استفاده مي‌كنند، اما اين آمار در سال 85، هفت نفر و در سال 82 يك يا دو نفر بود. براي همين هر روز به تعداد افرادي كه از اينترنت استفاده مي‌كنند اضافه شده و افراد بيشتري با داد و ستد از طريق دنياي مجازي آشنا مي‌شوند». بهتر است بدانيد كه آمار استفاده از اينترنت در كشورهاي آمريكايي و اروپايي به 88نفر از هر صدنفر مي‌رسد.

** مزايا و معايب
يكي از دلايلي كه باعث شده مردم براي خريد دنبال فروشگاه‌هاي مجازي بروند، اين است كه در زمان و وقت خود صرفه‌جويي كرده و مي‌توانند بدون اين‌كه ساعت‌ها در ترافيك وقت خود را سپري كنند، كالاي مورد نياز خود را تهيه كرده و از آن استفاده كنند. محمود‌زاده اضافه مي‌كند: «علاوه براين در فروشگاه‌هاي اينترنتي قيمت‌ها مشخص است و نيازي به چانه‌زدن نيست. از آن گذشته ديگر خطر جا‌به‌جايي پول هم وجود ندارد و فرسوده‌شدن اسكناس هم به اقتصاد كشور ضرر نمي‌زند.»
در كنار اين مزايا بايد به معايب خريد‌ از فروشگاه‌هاي اينترنتي هم اشاره كرد. دستبرد‌زدن هكرها به حساب بانكي مشتري‌ها يا بي‌كيفيت‌بودن جنسي را كه به دست مشتري مي‌رسد مي‌توان از اين معايب دانست. مديرعامل شركت آرميتيس مي‌گويد: «بحث تاخير در تحويل گرفتن كالا، نحوه ارسال كالا و صحت و سلامت و اصل بودن كالا از مشكلاتي است كه ذهن خريداران فروشگاه‌هاي اينترنتي را به خود مشغول مي‌كند. هرچند كه بخش عمده‌اي از اين معايب به خاطر مناسب نبودن زيرساخت‌هاست، اما با كمي دقت و توجه مي‌توان خريد خوب و ايمني انجام داد.»
براي نمونه آقاي كارشناس به اين نكته اشاره مي‌كند كه هنگام خريد بهتر است از كامپيوتر شخصي خود استفاده كرده و درمحل كار يا كافي‌نت‌ها براي خريد اينترنتي اقدام نكرد. علاوه براين موارد بهتر است زماني كه به درگاه پرداخت الكترونيك وارد مي‌شويد، حواستان به آدرس صفحه باشد، چرا كه ممكن است هكر‌ها صفحه را شبيه‌سازي كرده باشند. او ادامه مي‌دهد: «هكر‌ها براي اين‌كه رمز كارت شما را به دست بياورند، صفحه بانك را شبيه‌سازي مي‌كنند، اما آنها نمي‌توانند آدرس را تغيير بدهند، براي همين با يك بررسي ساده هنگام وارد‌كردن رمز و پرداخت پول مي‌توانيد از درست بودن آدرس مطمئن شده و هكرها را ناكام بگذاريد، علاوه بر اين همان‌طور كه شما در سطح شهر ترجيح مي‌دهيد از دستفروش‌ها خريد نكنيد براي تجربه‌كردن خريد خوب اينترنتي هم بايد سراغ فروشگاه‌هاي شناخته شده و خوشنام رفت.»
اين كارشناس به فروشگاه اينترنتي ebay اشاره مي‌كند و مي‌گويد: «اين فروشگاه كه توسط آقاي اميديار پايه‌گذاري شده، نمونه موفقي از فروشگاه‌هاي اينترنتي دنياست. جالب است بدانيد كه اميد يار تنها 10 درصد از سهام اين شركت را دارد، اما همين مقدار از كل سهام مخابرات كشورمان كه مدتي قبل در بورس واگذار شد بيشتر است، يا فروشگاه اينترنتي amazon انبارهايي دارد كه در آنها بيش از صد تريلي جاي مي‌گيرد.» استقبال خوب مردم ساير كشورها از فروشگاه‌هاي اينترنتي مي‌تواند دليل مناسبي براي كارآمد بودن اين صنعت باشد.»

** كارت مخصوص خريد اينترنتي
اين‌كه خريداران فروشگاه‌هاي اينترنتي ممكن است گرفتار هكرها شوند، خطري است كه در سراسر جهان مردم را تهديد مي‌كند، اما كارشناسان براي اين كار راه‌حل مناسبي را ارائه مي‌كنند. محمود‌زاده درباره اين روش مي‌گويد: «در حال حاضر تعداد زيادي از مردم جهان كه از طريق فروشگاه‌هاي اينترنتي خريد مي‌كنند، براي بالا‌بردن امينت خريد خود يكي از كارت‌هاي اعتباريشان را به خريد اينترنتي اختصاص مي‌دهند؛ به اين شكل كه آنها هر زماني قصد خريد اينترنتي داشته باشند به اندازه نياز به كارت مورد نظر پول واريز كرده و خريد مي‌كنند به اين شكل بعد از خريد پولي در كارت باقي نمي‌ماند تا هكرها آن را به جيب بزنند.»
نكته ديگري كه مشتري‌هاي فروشگاه‌هاي اينترنتي بايد در نظر بگيرند، اين است كه از فروشگاه‌هايي خريد كنند كه معتبر هستند، چراكه گاهي پيش مي‌آيد كه برخي از فروشگاه‌هاي اينترنتي به جاي جنس باكيفيتي كه در سايت آن‌را براي فروش گذاشته‌اند كالايي مشابه، اما بي‌كيفيت را به دست مشتري مي‌رسانند.
حميد‌محمدي، مديرعامل فروشگاه اينترنتي ديجي‌كالا دراين باره مي‌گويد: «وزارت بازرگاني به فروشگاه‌ هاي اينترنتي نماد اعتماد مي‌دهد كه سايت‌ها بايد آن‌را روي سايت خود قرار دهند، مشتري‌ها از اين طريق مي‌توانند بيشتر به خدمات سايت اعتماد كنند.»
هرچند كه در كشورهاي اروپايي فروشگاه‌هاي اينترنتي بيمه هستند و خريداران مي‌توانند از اين طريق اعتماد بيشتري به اين مراكز بداشته باشند، اما در كشورمان مشتري‌ها مي‌توانند با اطلاعاتي كه درسايت فروشگاه وجود دارد معتبر بودن فروشگاه را بررسي كنند. براي نمونه آنها مي‌توانند با شماره تلفن ثابت شركت تماس گرفته و اطلاعات لازم را به دست آورند.
به اعتقاد كارشناسان، براي اين‌كه بستر لازم براي فعاليت فروشگاه‌هاي اينترنتي در كشورمان آماده شود دولت بايد در حوزه آموزش و فرهنگسازي فعاليت گسترده‌تري داشته باشد.
جالب است بدانيد كه در كشورمان اين رضايت مشتري‌هاست كه باعث تبليغ كسب و كار فروشگاه‌هاي اينترنتي شده و مشتري‌هاي بيشتري را به خريد اينترنتي تشويق مي‌كند. محمدي ادامه مي‌دهد: «هرچند كه اين صنعت با حدود 9 سال عمر دركشورمان خيلي جوان نيست، اما هنوز بالغ نشده و به صورت حرفه‌اي دنبال نمي‌شود، براي همين در حد تجارت‌هاي كوچك و شخصي باقي مانده‌اند.»
به گفته محمدي، دلايلي مانند بسته بودن بازار ايران و جدي نگرفتن اين صنعت توسط بخش خصوصي به اين ناكامي دامن زده است، او ادامه مي‌دهد: «البته در بسترسازي هم مشكل داريم، مثلا سيستم پستي مطلوب نيست يا ضعف شبكه‌هاي ارتباطي و بانك‌ها باعث ايجاد مشكلاتي در اين زمينه مي‌شود، اما در كشورهاي پيشرفته امكاناتي مانند پرداخت با يك كليك (در اين شيوه اطلاعات مشتري ذخيره شده تا او تنها بايك كليك بتواند فرم مخصوص خريد را پركند) براي مشتري‌ها در نظر گرفته مي‌شود تا آنها تشويق به خريد از فروشگاه‌هاي اينترنتي شوند.»
نبود پلتفرم‌هاي نرم‌افزاري خاص اين صنعت، تامين كالا و ثابت نبودن نرخ ارز هم از مشكلات ديگري است كه مديران فروشگاه‌هاي اينترنتي داخل كشور با آن رو‌به‌رو هستند. محمدي ادامه مي‌دهد: «در جذب مشتري، خوشنامي فروشگاه‌هاي اينترنتي بيشترين تاثير را دارد. براي نمونه شما اگر اينترنت را زير و رو كنيد شماره تماسي از فروشگاه اينترنتي معروفamazon پيدا نمي‌كنيد، اما برند اين شركت باعث شده روز‌به‌روز مشتري‌هاي بيشتري از اين فروشگاه اينترنتي خريد كنند تا جايي كه اين فروشگاه روزانه حدود يك ميليون سفارش دارد.»
منبع : جام‌جم


برچسب: مزايا و معايب خريد از فروشگاه هاي اينترنتي در ايران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۶:۵۰:۱۱ توسط:امامي موضوع:

http://nopardazco.com