طراحي سايت طراحي سايت .

طراحي سايت

موفقيت يك مدير وب سايت

غالبا تصور مي‌شود كه يك سايت خوب و موفق قائم به ذات خودش است. يعني مجموعه اطلاعات و سيستم نرم‌افزاري سايت است كه باعث موفقيت آن شده است. اطلاعات خوب و سيستم نرم‌افزاري كارآمد صد البته در موفقيت يك سايت تاثير به‌ سزايي دارند اما  آنچه كه فراتر از همه اين عوامل عمل مي‌كند و معمولا مورد غفلت واقع مي‌شود، “عامل انساني” است.

ماهيت ديجيتالي و كامپيوتري مفهومي به نام سايت ممكن است ما را گمراه كند و تصور كنيم بدون درنظر گرفتن عامل انسان و صرفا با تكيه بر مطالب خوب و نرم‌افزار خوب مي‌توان طراحي وب سايت موفقي داشت. تحقيقات نشان مي‌دهد مهمترين عامل موفقيت يك سايت وب، آگاهي و عملكرد فردي است كه آن را مديريت مي‌كند. يك راننده ناشي ممكن است يك خودرو بي‌ام و آخرين مدل را به ديوار بكوبد و متوقف شود، اما يك راننده ماهر مي‌تواند مسافرانش را با يك خودرو قديمي زوار در رفته، صحيح و سلامت به شهر ديگري برساند. كداميك از اين دو خودرو واقعا موفق‌ترند؟!

اهميت زياد “مديريت موثر” در اداره يك سايت وب از آن روست كه يك مدير خوب مي‌تواند عيوب محتوايي و نرم‌افزاري سايتش را با كوشش و هوشمندي خود پوشش دهد. نمي‌شود از سايتي كه به تازگي راه‌اندازي شده انتظار داشت از نظر محتوايي جامع و از نظر نر‌م‌افزاري انعطاف‌پذير و بي‌نقص باشد، اما مي‌توان توقع داشت كه يك مدير دلسوز و باپشتكار همه موانع پيش روي يك سايت را براي رسيدن به موفقيت نسبي يك به يك از پيش رو بردارد.

لازمه چنين مديريتي داشتن بينشي عميق از ماهيت وب، آگاهي از مشكلات روزمره مديريت يك سايت و تلاش براي كسب مهارت‌هاي لازم در اين زمينه است. در اينجا چند مورد از مهمترين خصوصيات يك مدير سايت موفق را مرور مي‌كنيم.


1- پشتيباني از كاربران و تعامل با آنها


بعضي از مديران سايت‌ها يا دغدغه پشتيباني از كاربران ندارند و يا  “رك و راست بگوييم” در تعامل با مردم خجالتي هستند. اگر مي‌خواهيد سايت موفقي داشته باشيد، ترديد را كنار بگذاريد. براي مردم قيافه نگيريد و با كاربران سايت خود رفيق باشيد. گوش شنوا براي مشكلات و نظراتشان داشته باشيد و به آن ها پاسخ مناسب بدهيد. مطمئن باشيد اين “گوش كردن” برايتان هم نفع معنوي دارد و هم وضعيت اقتصادي سايتتان را بهتر مي‌كند.


2 – استقلال از پلت فرم


برخي از گردانندگان يا مديران سايت‌ها نسبت به اين و آن فناوري تمايلات جانبدارانه دارند. اما برخي ديگر فقط يك چيز برايشان مهم است: سايت خوب و موفقي داشته باشند. خودتان را به فناوري‌ها و فايل‌ها گره نزنيد. اجراي ايده‌ها و روياهايتان را موكول به انجام شدن اين يا آن تغيير فني در سايت يا ظاهر گرافيكي آن نكنيد. بعضي از صاحبان سايت‌ وسواس عجيبي نسبت به يك جور منو يا افكت خاص يا يك انيميشن فلش دارند. اين سايت‌ها هيچگاه در رديف سايت‌هاي موفق و كامياب قرار نمي‌گيرند. مهم ارضاي علائق كامپيوتري و گرافيكي شما نيست، مهم رضايت مردم است. مستقل باشيد. دورانديش و با برنامه باشيد. خودتان را به اين آبجكت و آن فايل و اين تكنيك گره نزنيد.


3- انگيزه


بدترين سم براي به شكست كشاندن يك سايت، به كار گماشتن يك مدير بي‌انگيزه است. اگر خودتان مدير سايت خودتان هستيد واقعا از خودتان بپرسيد هدفتان از ورود به اينترنت چيست و اين اقدام چه فايده‌اي براي زندگي و كسب و كار شما دارد؟  اگر مي‌خواهيد فرد ديگري را  به مديريت سايتتان منصوب كنيد، مراقب باشيد به اندازه كافي انگيزه داشته باشد. او را در سود و زيان مادي و معنوي سايت سهيم كنيد. داشتن مهارت‌هاي فني كافي نيست. اگر مدير سايت دورنمايي براي كار خويش نبيند، به آن دل نخواهد داد. بهترين نرم‌افزار و زيباترين سايت هم زير دست چنين مديري به گل خواهد نشست.


4- مهارت در نوشتن و توليد محتوا


اينترنت عرصه ارائه محتواي ديجيتال است. خواه اين محتوا معرفي يك كالاي فيزيكي باشد، خواه يك مقاله جديد، در هرصورت داشتن سطح قابل قبولي از مهارت در نوشتن و توليد مطلب لازم است. يك كار بد و ناشيانه آن است كه محتواي سايت خود را با مطالبي كه از سايت هاي ديگران كپي كرده‌ايد پر كنيد. رك و راست بگويم: خودتان را گول مي‌زنيد. كاربران اينترنت افرادي هستند كه دست كم سطح متوسطي از هوشمندي را دارند. چرا به سايت شما بيايند؟ به سايتي مي‌روند كه توليد كننده اصلي محتوا است. بهترين كار آن است كه وقت بگذاريد و كمي خلاقيت به خرج دهيد. پاداش مطالبي كه با زحمت خودتان تهيه كرده‌ايد را با افزايش فروش يا درآمدتان از طريق سايت خواهيد گرفت، به شرطي كه برنامه‌اي براي كسب درآمد از سايت داشته باشيد و بودجه ريزي كنيد.


5- اصول بازاريابي و تبليغ


در زمينه بازاريابي و تبليغ بي‌اطلاع نباشيد. بعضي از مديران سايت‌ خيلي معصومانه فكر مي‌كنند و اطلاع درستي از ماهيت پيچيده مبارزه بي‌امان سايت‌ها براي ربودن ميدان موفقيت از يكديگر ندارند. كافي است گاهي اوقات سري به موتور جستجوي گوگل بزنيد و همان واژه ديروز يا پريروز را جستجو كنيد تا بالا و پايين شدن رتبه سايت‌ها را به چشم خود ببينيد. براي موفقيت سايتتان بايد با چشمان باز و آگاهي كامل از اصول بازاريابي حركت كنيد.


6- اختصاص وقت كافي


برخي از صاحبان سايت‌ تصور ساده‌انگارانه‌اي از مكانيزم عملكرد يك سايت وب دارند. آن ها فكر مي‌كنند همين كه مطالب خوب و نرم‌افزار خوبي براي مديريت محتواي سايت داشته باشيم، كار تمام است و سايت خود به خود موفق مي‌شود. براي مديريت سايت خود روزانه وقت اختصاص دهيد. منظور از مديريت، مطلب گذاشتن نيست، منظور بررسي و تحليل اوضاع است. بايد دائما از خودتان بپرسيد چگونه مي‌توانم فلان كار را بهتر و سريعتر انجام دهم؟ چطور مي‌توانم درآمد سايت را افزايش دهم؟ چرا فلان مكانيزم تبليغي يا بازاريابي نتايجي كه دلم مي‌خواهد را به بار نمي‌آورد؟ آيا كاربران از خدمات سايت راضي هستد؟ آيا پيشنهادات آنها را بررسي كرده‌ام؟ كار را از سر باز نكنيد! براي كاميابي سايتتان وقت بگذاريد.


7- داشتن طرح و برنامه اي براي توسعه وب سايت


يكي از نكات ظريفي كه سايت‌هاي موفق رعايت مي‌كنند، داشتن طرح و برنامه‌اي براي توسعه سايتشان است. توسعه جزو ذاتي يك سايت وب است. يك سايت وب بدون توسعه، حتي با بهترين مطالب و خدمات، بزودي روندي نزولي را آغاز خواهد كرد. مردم سايت‌هايي كه مرتب تغيير و تحولاتي در آن صورت مي‌گيرد و تلاش مي‌كنند بهتر شوند را دوست دارند.


8- بررسي سايت هاي رقبا


مگر مي‌شود موفق بود و رقيب نداشت؟ موفقيت يك وضعيت نسبي است و در قياس با وضعيت سايت‌هاي ديگر قابل اندازه‌گيري است. پس اگر مي‌خواهيد سايت موفقي داشته باشيد، رقباي خود را بشناسيد. مغرور نباشيد و به سايت آن ها سربزنيد. از رقباي خود بياموزيد. بررسي سايت‌هاي رقيب يكي از بهترين و موثرترين روش‌ها براي تدوين برنامه توسعه سايت خودتان است.


9- مصرف كننده خوبي باشيد


يك سايت وب در حقيقت يك كارگاه توليد اطلاعات است. بعضي از مردم تصور درستي از ماهيت ” مفهوم توليد ” ندارند و با خيال پردازي‌هاي خود در اين زمينه زندگي مي‌كنند. واقعيت آن است كه تا مصرف كننده خوبي نباشيد، نمي‌توانيد توليد كننده خوبي باشيد. اين يك اصل مهم در زندگي است. مثلا اگر مي‌خواهيد آهنگساز خوبي باشيد بايد ابتدا چند سال موسيقي خوب و با كيفيت بشنويد تا آرشيو ذهني قوي داشته باشيد. اگر مي‌خواهيد نويسنده خوبي بشويد بايد چند سال كتب و آثار نويسندگان معروف را بخوانيد و بياموزيد. بايد كالاي پديدآورندگان موفق را مصرف كنيد تا راز موفقيت آن را حس كنيد. خيلي‌ها دلشان مي‌خواهد يك فروشگاه آنلاين داشته باشند اما تاكنون حتي يك بار هم بصورت آنلاين خريد نكرده‌اند! اگر مي‌ترسيد آنلاين خريد كنيد، چه توقعي از مردم داريد؟!

يكي ديگر از عوامل بسيار مهم سئو وب سايت است 


برچسب: موفقيت يك مدير وب سايت،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۴۵:۱۴ توسط:امامي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

http://nopardazco.com