طراحي سايت طراحي سايت .

طراحي سايت

جاذبه هاي گردشگري قم

استان قم با دربرگرفتن كم تر از يك درصد از مساحت كل كشور؛ عنوان كوچك ترين استان ايران را دارد كه در سال ۱۳۷۳ از استان مركزي جدا و يك استان مستقل به مركزيت شهر قم شد. قم در قلمرو كوير مركزي ايران واقع شده است و از نظر جغرافيايي بين ۵۰ درجه و ۶ دقيقه تا ۵۱ درجه و ۵۸ دقيقه درازاي خاوري و ۳۴ درجه و ۹ دقيقه تا ۳۴ درجه و ۱۱ دقيقه پهناي شمالي واقع شده است.

در اين مطلب به معرفي جاذبه هاي گردشگري قم پرداخته ايم با ما همراه باشيد.

tourist-attractions-in-qom

موزه صنايع دستي قم

اين موزه كه در خانه تاريخي يزدان پناه داير شده، داراي آثاري از محصولات ممتاز و شاخص صنايع دستي قم و بخش كارگاه‌هاي زنده توليد صنايع دستي استان است.
در بخش محصولات در حال حاضر آثاري از رشته‌هاي سفال و سراميك، خرمهره، معرق چوب، قلمزني روي مس، نقاشي روي شيشه، تراش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي و همچنين لباس‌هاي سنتي استان به نمايش درآمده است.
بخش كارگاه‌ها نيز شامل توليد سفال، رودوزي‌هاي سنتي (سرمه دوزي، سوزن دوزي و …) و معرق چوب است. اين موزه در خيابان ۱۹ دي (باجك)، كوچه ۱۱ واقع شده و در دو نوبت صبح و عصر پذيراي بازديد علاقه مندان است..

امامزاده حليمه خاتون

از احفاد امام موسي كاظم (ع)، اين آرامگاه در روستاي لنجرود واقع است. نقشه بنا از خارج هشت تركي آجري و از داخل مربّع با جدار بدون تزئينات است. بنا داراي سه در است و جلو هر در ايواني بعداً بدان اضافه شده است. گنبد بيروني و داخلي بنا از نوع عرقچيني است كه پوشش بيروني آن آسيب زيادي ديده است. در وسط بقعه، مرقدي با جدار سفيد كاري وجود دارد. در مدخل بقعه از ايوان غربي، در دولنگه و منبت وجود دارد كه كتيبه هايي به خط ثلث برجسته دارد و بر آن عباراتي به تاريخ ۱۳۰۲ هـ.ق نوشته شده است.

روستاي رستگان

روستاي رستگان از توابع بخش خلجستان شهرستان قم در استان قم ميباشد. اين روستا در دهستان دستجرد (قم) قرار دارد و براساس سرشماري مركز آمار ايران در سال ۱۳۸۵، جمعيت آن ۱۴۱ نفر (۶۵خانوار) بوده است.

tourist-attractions-in-qom(2)

موزه آستانه مقدسه

موزه آستانه مقدسه يكى از قديمى ترين موزه‌هاي كشور به شمار مي‌رود كه در آبان ماه سال ۱۳۱۴ شمسى در محوطه داخلى حرم مطهر و محل فعلى مسجد شهيد مطهرى تأسيس شد. فعاليت اين موزه تا حدود دى ماه سال ۱۳۵۳ ادامه يافت و از آن تاريخ تا سال ۱۳۶۱ به دلايل متعدد (از جمله لزوم گسترش فضاى جانبى موزه و احداث ساختمان فعلى) فعاليت موزه متوقف شد.

ساختمان كنونى موزه كه در ميدان آستانه واقع است، بعد از پيروزى انقلاب اسلامى در فروردين ماه سال ۱۳۶۱ احداث شد كه ابتدا با مساحتى حدود ۵۰۰ متر مربع فعاليت داشت ولى در سال ۱۳۷۱ در زمان توليت آيت‌الله مسعودى خميني زيرزمين موزه راه اندازى شد كه مجموعاً ساخت آن به يك هزار متر مربع افزايش يافت.

فضاى فعلى موزه جوابگوى نياز نيست و به همين دليل در طرح جامع توسعه حرم مطهر، پيشنهاد تأسيس موزه‌اى بزرگ در چندين طبقه و همراه با امكانات و تجهيزات لازم ارائه شده است.

مجموعه آثار موزه شامل بخش‌هاى متنوعى از جمله بخش قرآن‌هاى خطى از قرن دوم تا دوره معاصر، مسكوكات ادوار اسلامى و پيش از اسلام، تابلوهاى نقاشى و شمايل مينياتورى، آثار چوبى خاتم كارى، آثار چوبى منبت كارى، ظروف سفالينه متعلق به هزاره اول و دوم قبل از ميلاد مسيح و ادوار اسلامى، ظروف چينى و شيشه‌اى و…، كاشى‌هاى زرين فام با طرح‌ها و نقوش و كتيبه‌هاى زيبا مربوط به قرون ششم تا هشتم هجرى قمرى، آثار حجارى و سنگ‌هاى تزئينى، لوازم فلزى با تزئينات قلمزنى، قاليچه‌هاى دستباف ابريشمى دوره صفوى و قاجار و پارچه‌هاى دستباف است.

كاروانسراي قلعه سنگي

اين‌ كاروانسرا در جاده‌ قم‌ – ري‌ در ۳۵ كيلومتري‌ شمال‌ غربي‌ قم‌ واقع‌ شده‌ و از نوع‌كاروانسراهاي‌ چهار ايواني‌ است‌. قدمت‌ بنا به‌ دوره‌ صفويه‌ مي‌رسد و مصالح‌ ساختماني‌ آن‌ عمدتاً از سنگ‌است‌. بناي‌ ويرانه‌ كاروانسرا داراي‌ چهار برج‌ نيم‌ دايره‌اي‌ شكل‌ در اضلاع‌ غربي‌ و شرقي‌ است‌ .

مدرسه فيضيه

مدرسه‌ فيضيه‌ يكي‌ از مشهورترين‌ حوزه‌هاي‌ علوم‌ ديني‌ در جهان‌ است‌. اين‌ مدرسه‌ از نيمه‌نخستين‌ قرن‌ سيزدهم‌ هجري‌ قمري‌ جايگزين‌ بناي‌ “مدرسه‌ آستانه‌” شد كه‌ در عصر صفوي‌ تجديد بنا شده‌ بود.بناي‌ مدرسه‌ چهار ايواني‌ است‌ و در دو طبقه‌ با ۴۰ حجره‌ تحتاني‌ (در دوره‌ قاجار) و ۴۰ حجره‌ فوقاني‌ در قرن‌چهاردهم‌ هجري‌ قمري‌ ساخته‌ شده‌اند.

قديمي‌ترين‌ بخش‌ مدرسه‌، ايوان‌ جنوبي‌ آن‌ است‌ كه‌ با تاريخ‌ ۹۳۹ ه.ق‌ و با كاشي‌هاي‌ زيباي‌ معرق‌ عصرصفوي‌ مزين‌ شده‌ است‌ و سر در صحن‌ عتيق‌ آستانه‌ مقدسه‌ حضرت‌ فاطمه‌ معصومه‌ (س‌) محسوب‌ مي‌شود.

tourist-attractions-in-qom(1)

خرمهره سازي

يكي از بازماندگان حقيقي صنعت سفالسازي ۶۰۰۰ ساله ، پيشهٔ مهره سازي است كه چيزي جز مهره هاي فيروزه اي رنگ توليد نمي كند . يكي از استادان اين فن در قم دوازده كارگر دارد و مصرف سالانه قلياي او بيش از پنجاه تن است . خمير سنگي گل آن مانند چيزي است كه سنگينه سازها درست مي كنند .

بچه هاي كوچك روي زمين چمباتمه زده و يا چونه خاك سنگ ، در كف دست خود مهره هايي به قطر دو سانتيمتر درست كرده و در سينيهايي كه در كنار آنهاست مي گذارند ، و يك كارگر جوان با چرخ مته ، توي آنها را سوراخ مي كند .

وقتي كه خشك شدند آنها را در لعاب قليايي كه رنگيزهٔ آن اكسيد مس است فرو مي برند . بنا به گفته يكي از استادان هر بار بيست و چهار عدد مهره تازه ساخته شده و آنها را سوراخ كرده در بشقاب تختي كه ته آن آميخته اي از جوهر شيشه و اكسيد پاشيده اند مي گذارند .

مهره ها را تكان مي دهند و در كاسه مي گردانند و اين گرد لعاب روي آنها را به خوبي مي پوشاند . پس از پختن ، همه اين مهره ها به رنگ فيروزه اي درمي آيند . استادكاران قم نمي خواستند جزييات بيشتري در اين مورد بدهند و بگويند مثلاً چگونه مهره را با گرد خشك لعاب مي پزند . شايد از رقابت مي ترسيدند زيرا ساختن اين مهره ها انحصار قم است و از آنجا به همه ايران فرستاده مي شود و به همين مناسبت هم اطلاعات من درباره طرز پختن آن ناقص است .

پل دلاك

اين اثر در تاريخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۶۹ به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. پل دلاك ازآثار دوره صفويه است كه درمسير جاده كاروان رو دوره صفوي تهران- قم واقع شده وامروزه آسيب زيادي ديده است.

راه كاروان رو دوره صفويه كه از تهران به قم مي رود، پس از گذشتن از پل رودخانه شوربه سوي كاروان سراي حوض سلطان رفته، از ميان منطقه درياچه نمك و از بالاي كاروان سراهاي صدرآباد و دلاك و پس ازعبور از پل مورد بحث به قم منتهي مي شود. در اواخر قرن ۱۹ به دليل تغيير مسير رودخانه ساوه و گسترش اجتناب ناپذير درياچه نمك، رفت و آمد در اين جاده متوقف شد و جاده امروزي تهران – قم كه به دوره قاجارمربوط مي شود، جايگزين آن شد.

پل دلاك در مسير راه قديمي تهران- قم نزديك كاروانسراي دلاك ، روي رودخانه ” قره سو ” بنا شده و از آثار دوره صفوي است. بقاياي با شكوه كاروانسراي حسن آباد و يك چاپارخانه ي خشتي و دهانه هاي قوسي شكل پل دلاك كه با انحنايي روي پيچ وخم رودخانه زده شده ، دريك محدوده قرار دارد. مسير رودخانه امروزه منحرف وبه طرف جنوب كشيده شده است .

اين پل مجموعاً ۱۵۳ متر طول، ۶ تا ۸۰/۵ متر عرض و ۱۸ دهانه دارد . با توجه به انحناهاي پل ، ساختمان آن از چند بخش تشكيل شده است . طولاني ترين بخش پل كه ۷۰ متراست . داراي هفت دهانه است كه عرض هر دهانه بالغ بر۵ تا ۵۰/۶ متراست . به غير از آن قسمت پل كه نزديك كاروانسرا قرار دارد ، كليه پايه هاي پل داراي موج شكن هاي نيمه مدوري است كه در جهت مخالف جريان آب قرار دارند.

در انتهاي بخش جنوبي پل ، اولين انحراف در مسير مستقيم پل ، يك انحراف محوري سه متري به سوي غرب است . به دنبال آن به بخش ديگري از پل به طول ۴۴ متر با شش دهانه مي رسيم كه عرض هريك پنج متراست . در انتهاي شمالي بخش دوم ، دومين انحراف در طول ، تنها يك دهانه كه عرض آن ۵۰/۴ متر است، پديد مي آيد . پس از آن بخش چهارم پل به طول ۲۴ متر با چهار دهانه كم عرض ، هر يك به عرض ۵/۲ متر قراردارد.
وجه تسميه اين پل به قول اهالي ، اين بود كه در زمان هاي دور يك مرد دلاك (سلماني ) قصد عبور از رودخانه را داشت كه گرفتار سيل شد و آب ، او را برد . بعد از اين واقعه افراد خيّر درصدد برآمدند تا پلي روي اين رودخانه بسازند كه ديگر كسي گرفتارسيل نشود.

مسجد اعظم

مسجد اعظم قم مسجدي است در جوار آرامگاه فاطمه معصومه كه در سال ۱۳۳۷ ه.خ. به سعي و اهتمام آيت‌الله بروجردي ساخته شد.

معمار اين بنا حسين بن محمد معمار لرزاده بوده، و از جمله مساجد سه ايواني است. ارتفاع گنبد ۲۴ متر است. در سال ۱۳۴۱هجري شمسي حضرت آيت الله دكتر محمد صادقي “ره” در سالگرد درگذشت حضرت آيت الله العظمي بروجردي “ره” در مسجد اعظم براي نخستين بار عليه شاه و حكومت پهلوي سخنراني ايراد فرمودند كه بدنبال آن از سوي ساواك غيابا محكوم به اعدام شدند و با حمايت حضرت امام خميني “ره” مخفيانه ايران را بقصد حجاز و عراق براي ادامه مبارزات ترك نمودند .

اين مسجد امروزه مهمترين مركز تدريس در حوزه علميه قم است. جلسه تدريس حسين وحيد خراساني و مكارم شيرازي هر روزه در اين مسجد برگزار مي‌شود. در درس آيت‌الله وحيد خراساني بيش از پنج هزار و در درس آيت‌الله مكارم سه تا چهار هزار طلبه شركت مي‌كنند. امروزه به دليل طرحهاي توسعه حرم حضرت فاطمه معصومه، مسجد اعظم جزئي از حرم شده‌است.

tourist-attractions-in-qom(3)

حرم حضرت معصومه

آرامگاه فاطمه معصومه در ميان بقعه با بلندي ۲۰/۱ و طول و عرض ۹۵/۲ در ۲۰/۱ متر قرار گرفته و با كاشي‌هاي نفيس و زرفام (آغاز قرن هفتم پوشيده شده‌است. گرداگرد مرقد منور، ديواري به بلندي دو متر و طول و عرض تقريبي (۸۰/۴، در , ۴۰/۴) قرار دارد كه در سال ۹۵۰ بنا گرديد و با كاشي معرق آراسته شد. كه اكنون اين ديوار با ضريح مشبك از جنس نقره پوشيده شده‌است.

كوه خضر نبي

در شش كيلومتري مركز شهر قم كوهي وجود دارد كه از فراز آن مي‌توان همه شهر را با يك نگاه طي كرد. اين كوه منسوب به حضرت خضر(ع) با قدمت سه هزار سال است كه حضرت خضر (ع) در آن غار به عبادت و نيايش مي‌پرداخت، غاري كه امروز به مسجد كوچكي تبديل شده است و اگر گذارتان به آن بيفتد، مي توانيد مسجد جمكران و شهر قم را از ارتفاعات تماشا كنيد.

مسجد جمكران

اين مسجد كه در بخش شرقي شهرستان قم و در شش كيلومتري آن در روستاي جمكران ساخته شده است، امروزه به واسطه گسترش شهر قم، تقريبا جزو اين شهر محسوب مي شود و اين مسافت از حرم حضرت معصومه (س) تا مسجد مقدس جمكران توسط برخي از عاشقان آن حضرت (عج) پياده پيموده مي شود.

هر چند كه با وجود توجه ويژه به اين مكان مقدس بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اين مسجد گسترش چشمگيري داشته است، ولي هنوز از كمبودهاي بسياري رنج مي برد و نيازمند حمايت دولت و كمك نيكوكاران براي تكميل آن است، چرا كه براي اجراي كامل طرح جامع مسجد جمكران به يك هزار و ۲۰۰ ميليارد ريال اعتبار نياز است.

اين مسجد كه امروزه با نام “جمكران” شهرت يافته است در گذشته به نام هاي مسجد صاحب الزمان (عج) و مسجد حسن بن مثله جمكراني نيز ناميده مي شده است.

به گزارش روابط عمومي مسجد مقدس جمكران؛ طبق آماري كه در سال ۱۳۷۹ منتشر شد، تعداد زائران و مسافراني كه در طول سال به اين مسجد مشرف شده اند، نزديك به ۱۵ ميليون نفر بوده كه به طور حتم اين آمار در سال هاي بعد از آن افزايش يافته است.

در روزهاي ۱۳ تا ۱۵ شعبان در سال هاي اخير بيش از ۲ ميليون نفر زائر به اين مسجد آمده اند.

اين استقبال روزافزون از مسجد جمكران كه در سال هاي اخير شاهد حضور گردشگران خارجي بويژه شيعيان كشورهايي همچون عراق نيز بوده ايم؛ توجه بيشتر مسوولان را به اين مكان مقدس طلب مي كند.

واقعه ساخت مسجد به شيخ حسن بن مثله جمكراني مربوط مي‌شود، وي ادعا كرد كه در بيداري با امام دوازدهم شيعيان، مهدي (عج) ديدار كرده است و حجت بن حسن (عج) دستور ساخت مسجد را به وي داده است.در ميان شيعيان بحثهاي زيادي در خصوص ملاقات با امام زمان(عج) مطرح است.

عده‌اي با استناد به رواياتي، آن را در خواب ممكن مي‌دانند. دريافت نامه از مهدي(عج) پس از غيبت كبري نيز مورد قبول بسياري از شيعيان است، آنچنانكه نامه و توقيع رسيده به شيخ مفيد – حدود يك قرن پس از غيبت كبري – از نظر شيعيان مورد ترديد واقع نشده است.

اما عده‌اي از جمله برخي از معاصرين، با استناد به نامه‌اي كه حجت بن حسن مهدي(عج) به آخرين نايب خويش ارسال نموده است، كه شيعيان به توقيع ناحيه مقدسه از آن نام مي‌برند، مشاهده امام زمان(عج) در بيداري را بر خلاف نامه منسوب به مهدي مي‌دانند، در بخشي از اين نامه آمده است:

غيبت كامل آغاز شد و پس از آن ظهوري نخواهد بود، مگر بفرمان خداوند…بزودي برخي از شيعيان من ادعا خواهند كرد كه مرا ديده‌اند، آگاه باشيد كه هر كس قبل از خروج سفياني و صيحه آسماني ادعاي مشاهده مرا كند، دورغگوي و تهمت زننده است…


برچسب: جاذبه هاي گردشگري قم،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۰۷:۲۸:۰۲ توسط:امامي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

http://nopardazco.com