طراحي سايت طراحي سايت .

طراحي سايت

آب و هواي استان قم

استان قم با توجه به اختلاف زياد ارتقاء (از ۸۰۰ تا ۳۳۰۰ متر) از سطح دريا، داراي اقليم‌هاي متفاوت و متنوع است كه عبارتند از:
اقليم گرم و خشكاقليم نيمه‌خشكاقليم مديترانه‌اياقليم نيمه‌مرطوباز نظر عرض جغرافيايي استان قمدر عرض‌هاي مياني نيم‌كرهٔ شمالي واقع است؛ بنابراين بايد آب و هواي معتدل داشته باشد ولي دخالت عواملي همچون نزديكي به كوير و عامل ارتفاع باعث پيدايش تغييرات و تفاوت‌هايي در آب‌وهواي آن شده است. به طوري كه تأثير ارتفاع در نواحي غربي و جنوبي استان زياد بوده و كاهش چشم‌گير دما در ارتفاعات به چشم مي‌خورد. كل استان به دليل دوري از دريا رطوبت هواي كمي دارد. بادها به دليل تأثير بر روي دما، تبخير و بارندگي يك عامل مهم و مؤثر بر آب‌وهواي استان به حساب مي‌آيند. بادهاي غربي و شرقي از بقيه مهم‌ترند ولي اهميت بادهاي شرقي از بادهاي غربي هم بيش‌تر است. بادهاي شرقي از طرف بيابان‌هاي مركزي ايران به نواحي مركزي و شرقي استان مي‌وزند و به دليل آن كه از بيابان مي‌وزند (مخصوصا در فصول پاييز و بهار) خشكي و گردوغبار فراوان به همراه دارند و باعث آلودگي سطح شهر قم مي‌شوند. در فصل زمستان گاهي بادهاي شمال شرقي به داخل استان وزيده و باعث افت شديد دما مي‌شود و پديده‌اي اصطلاحاً به نام سرماخشكه به وجود مي‌آورند. بادهاي غربي نيز به‌خصوص در فصول پاييز و زمستان استان را تحت تأثير قرارداده و اغلب باعث بارندگي در سطح استان مي‌شوند. جهت وزش بادهاي غالب در استان قم جهت شرقي است.
بين نواحي كوهستاني و كوهپايه‌اي استان، نسيم كوه و دره و بالعكس نيز جريان دارد كه جنبهٔ محلي داشته و در روز و شب جهت آن‌ها عوض مي‌شود.براساس آمار و اطلاعات، ميانگين بارندگي ساليانه در سطح استان قم در يك دورهٔ ده‌ساله ۱۳۵ ميلي‌متر بوده كه اين ميزان نيز به علت اختلاف ارتفاع در نواحي مختلف متفاوت است. هر قدر كه از غرب به شرق و از جنوب به شمال استان حركت كنيم از مقدار بارش كاسته مي‌شود. پراكندگي بارش سالانه در سطح استان به گونه‌اي است كه ۷۴ درصد بارش سالانه در فصول بهار و زمستان بوده و كم‌باران‌ترين فصل سال تابستان با بارش حدود ۹٫۱ ميلي‌متر است.. با درنظرگرفتن ميزان اندك بارش در استان به علت هم جواري با مناطق كويري و وزش بادهاي گرم و خشك از طرف كوير ميزان متوسط تبخير سالانه در حدود ۳۰۰ ميلي‌متر برآورد شده است.
يكي ازخصوصيات بارز مناطق بياباني سرماي شديد زمستان و گرماي بالاي تابستان مي‌باشد به طوري كه طبق آمار ارايه شده متوسط حداقل درجه حرارت سردترين ماه سال ۵٫۱۶ـ و متوسط حداكثر گرم‌ترين ماه سال ۴۲٫۵ درجه و حداكثر مطلق درجه حرارت هوا ۴۹ درجه در ماه‌هاي تير و مرداد و حداقل آن ۲۴ـ درجه در بهمن ماه است. با توجه به ويژگي خاص توپوگرافي در مناطق مختلف استان، اختلاف دماي محسوسي به چشم مي‌خورد؛ به طوري كه هر چه از جنوب به طرف شرق و شمال استان حركت كنيم بر مقدار دماي هوا افزوده و از تعداد روزهاي يخبندان و تعداد روزهاي ابري سال كاسته مي‌شود.
برچسب: آب و هواي استان قم،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۵۰:۲۲ توسط:امامي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

http://nopardazco.com